Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Starý Lískovec.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně-Starém Lískovci a kandidátech ČSSD za Brno-Starý Lískovec.

 


 

Aktivistický strašák – návrat přátel starých pořádků

Út 19.04.2016 09:27

Začátek zasedání Zastupitelstva města Brna v úterý 12. dubna byl okořeněn demonstrací asi tří desítek lidí, kteří přišli podpořit hroutící se brněnskou koalici. V půlhodince věnované občanům adorovali úspěchy stávajícího vedení města a hrozili se návratu přátel starých pořádků. Označovat brněnskou sociální demokracii hanlivě za „přítele starých pořádků“ může jen člověk s krátkou pamětí nebo tak mladý, že o období posledních devíti let nemá žádné ponětí. V posledním roce se stalo dobrým zvykem tvrdit, že vše před nástupem nové koalice v říjnu 2014 tvořené Hnutím ANO, Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL a Stranou zelených bylo špatné a zastaralé. Pojďme si v krátkosti připomenout tehdejší situaci ČSSD a její práci pro rozvoj města do roku 2014.

Když se ČSSD v Brně dostala v roce 2006 po šestnácti letech v opozici do vedení města Brna, nezdědila vůbec lehký úkol. Zadluženost města se pohybovala kolem 7 miliard (rozpočet města byl cca 10,2 mld. Kč), byla zanedbána sportovní infrastruktura, město bylo rozhádané nejenom kvůli stavbě nového nádraží, ale i kvůli sporům architektů ve věci opravy vily Tugendhat, zdědili jsme donekonečna kritizovanou směnu paláce Jalta... a mohl bych pokračovat. Než abychom ztráceli čas kritikou našich předchůdců, raději jsme zvolili směr vpřed a postupně spolu s koaličními partnery začali město Brno posouvat k rozvoji a spokojenosti obyvatel. Z konkurzu jsme zachránili plavecký stadion za Lužánkami za cca 19 mil. Kč a zahájili jsme postupnou opravu tohoto největšího bazénu ve městě. Malí plavci už nemuseli dojíždět do Blanska, ale začali trénovat opět v Brně. Když už jsme u plavání, pak nemohu nezmínit, že za vlády ČSSD v Brně byl postaven Aquapark v Kohoutovicích, město se dále velkou měrou podílelo na výstavbě bazénu v Řečkovicích a začali jsme přispívat na opravu Ponávky.

Pustili jsme se do oprav historického jádra města. Ulice Joštova, Moravské náměstí s ul. Rašínovou, Kobližná, Starobrněnská, Zelný trh, Husova, Novobranská, Milady Horákové...to všechno jsou stavby, které jsme museli zvládnout a to v situaci, kdy jsme nastartovali postupné oddlužování města na současných cca 5 miliard korun a při námi tolik kritizovaném zákonu o rozpočtovém určení daní, který velkým městům, tedy i Brnu, vzal necelou miliardu ročně na investicích. Ještě před volbami v roce 2014 jsme zahájili současnou opravu ulic Minská, Horova a výstavbu podzemních garáží pod budoucím Janáčkovým kulturním centrem, které podporujeme a který podporují, troufám si říci, všichni političtí soukmenovci v zastupitelstvu města. Zůstaneme-li ještě u sportu, pak musím zmínit přibližně 400 mil. Kč, za které jsme rekonstruovali halu Rondo se všemi atributy pro vrcholový hokej. A přitom všem jsme navýšili prostředky do kultury a podpořili opravnu strojovny v Janáčkově divadle včetně rekonstrukcí interiéru v Mahenově divadle. Nově jsme postavili na nohy projekty jako je Divadelní svět Brno či hudební festival Janáček Brno, které současná koalice nepříliš ráda podporuje... Nakoupili jsme pro dopravní podnik za pomocí evropských fondů desítky nových tramvají včetně trolejbusů a využili možnosti pro některé autobusy, které jsme přeměnili na CNG, tedy plyn místo dieslových a pro přírodu škodlivých motorů. Brněnským seniorům nad 70 a doprovodu dětí do tří let jsme jízdu v MHD oprostili od jakéhokoliv poplatku. Našli jsme soukromého investora na výstavbu a provozování podzemního parkoviště před Janáčkovým divadlem.

Za našeho působení došlo k revitalizaci většiny zelených ploch v parku pod Špilberkem, generální revitalizaci celého parku za Lužánkami, revitalizaci zeleně na Riviéře a připravili jsme výstavbu dopravního centra včetně opravy tamějšího zámečku. Brněnská přehrada se stala opět místem, kde se dá koupat. A naše dominanta Špilberk? Rád připomenu opravu jižního křídla, východního bastionu za stovky milionů korun.

Zavedli jsme v Brně startovací byty pro mladé páry, prvních čtyřicet startovacích bytů vzniklo přestavbou domu Juventus v Kohoutovicích, adaptovali jsme staré nevyužité objekty na domy s pečovatelskou službou v Komíně, Kohoutovicích a Řečkovicích, připravili projekt sdíleného bydlení seniorů na Zámečnické, připravili prvních 40 sociálních bytů bez toho, že bychom proti sobě poštvali městské části. Navzdory mnohým pochybovačům jsme šli do projektu zlepšení stavu v tzv. vyloučené lokalitě Cejl – Bratislavská – Francouzská, kde došlo k opravě dvou desítek bytových domů a úplné rekonstrukci 11 bytových domů, bez naší snahy by nevznikl park Hvězdička s nízkoprahovým centrem. V roce 2006 jsme privatizaci bytových domů přebírali pozastavenou, spoustu naštvaných lidí jsme dokázali uklidnit úpravou pravidel prodeje tak, aby byly v souladu s legislativou EU, dokonce došlo ke zvýšení kupních cen, ale plnili jsme sliby, které město dalo lidem ještě před námi. Město Brno patřilo v minulém programovacím období mezi nejúspěšnější města v čerpání prostředků z fondů EU, dvoumiliardový projekt do zkapacitnění stokové kanalizační sítě pozitivně ovlivnil stavební rozvoj Brna na mnoho let dopředu.

Samozřejmě máme za sebou i neúspěchy, občas jsme narazili i na nepochopení u koaličních partnerů, ale vždycky jsme našli východisko a i kočko-psí čtyřkoalice s lidovci, Stranou zelených a akademiky Jiřího Zlatušky přežila celé volební období 2006 – 2010. Brněnská sociální demokracie není přízrakem starých bídných časů, je stranou s dobrou minulostí, zkušenostmi, jsme stabilní, předvídatelní, nestydíme se za naši práci ani za práci Romana Onderky, nejdéle sloužícího primátora v polistopadové historii města.

Oliver Pospíšil
předseda ČSSD Brno-město