Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Starý Lískovec.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně-Starém Lískovci a kandidátech ČSSD za Brno-Starý Lískovec.

 


 

Hašek jako Hašek

Ne 02.10.2016 19:15

Současný hejtman Jihomoravského kraje sdílí příjmení s mnoha známými Čechy. Nejznámějším jmenovcem je Dominik Hašek, hrdina z olympijských her v Naganu a symbol české brankářské školy. Dominátor se mi vybaví vždy, když slyším o našem současném hejtmanovi. Co mají tito dva společného a proč známého brankáře zmiňuji?

Asi nejvýraznější metafora, která mě při jejich srovnání napadá, je dominance vůči soupeřům. Vzpomeňme, jak Dominik Hašek deptal soupeřovy útočníky a jak jeho osobitý styl vyčníval před ostatními. V počátcích kariéry se mu někteří za do té doby nový styl chytání smáli, ale tento smích je brzy přešel poté, co se dostavily výsledky.

Podobným způsobem před volbami deptá své oponenty i současný hejtman Michal Hašek. V řízení zastupitelstva mu není co vytknout, proto bylo potřeba vést ofenzívu po „estébácku“. Haškovi oponenti proti němu postavili křišťálového Mirka Dušína, jehož čistota měla kontrastovat s Haškovým ďábelským obrazem v partajních novinách.

Babišův plátek například vyvolal „kauzu Mrencová“, která měla Haška oslabit a vlastního kandidáta Šimka (i přes kandidaturu toho času stále ředitele Městské policie) posadit na koně. Začátek nebyl špatný, ale pokračování ukázalo, že sám Šimek se podílel na výběru kritizované firmy a potvrdil kvalitu práce „bájné lobbistky“. Krajský úřad na tiskové konferenci doložil fakta a bezchybnost jednání kraje akceptovalo i poslední zastupitelstvo kraje.

Po tomto nejednoznačném úspěchu se oponenti odhodlali zaútočit „programově“. Voliči museli být lehce zmatení z videí a prohlášení Haškových odpůrců, kteří museli konstatovat, že kraj je v perfektní kondici. Například již zmíněný Bohumil Šimek voličům ve svém šotu zdůraznil, že na Jižní Moravě nikdy nebylo bezpečněji. Zde oponenti dospěli do slepé uličky, protože voličům z toho nevyšla nutnost změny, ale pravý opak.

Nezbylo tedy než demagogicky zneužít nějaký veřejnosprávní problém, kterým jsou například opravy silnic, které iritují každého. Dobře tedy, řekli si zřejmě Haškovi oponenti, kraj spravuje silnice 2. a 3. třídy, pojďme za to hejtmana kritizovat. Fakt, že je kraj odkázán na finance plynoucí ze státního fondu a na ministerstvo dopravy, se zmiňovat nehodí.

Bohumil Šimek vyrazil v čele tohoto pelotonu a zkritizoval neochotu kraje silnice opravovat. Koordinace v rámci ANO však selhala, protože 4 dny předtím ministr dopravy Ťok vzkázal krajům, že na silnice už nedostanou ani korunu. Místo útoku tedy vlastní gól.

Voliči současného hejtmana ví, že kraj netvoří jen jeho osoba a že si zastupitelé kraje uplynulé čtyři roky odpracovali. Ví to určitě i nově objevená „opozice“ a o to komičtěji přichází někteří politici měsíc před volbami s šokujícími argumenty proti Haškovi. Bavím se těmito odhaleními stejně jako kdysi marnými pokusy soupeřů překonat Dominátora v české bráně.

Krajské zastupitelstvo má 65 členů a všichni nesou odpovědnost za vedení kraje. Pokud si někdo tento fakt neuvědomuje a vydává kraj za hejtmanovo absolutistické samoděržaví, neměl by usilovat o zvolení do zastupitelstva kraje, protože tím svou kandidaturu popírá.

Nechci, aby kraj vedli zmatení politici. Budu volit tak, aby současné vedení mohlo pokračovat.

Na závěr zdravím všechny populisty téměř 20 let starým heslem „Hašek na hrad“. Zatím se tak nestalo, ale přímou volbu máme stejně jako dva Hašky, které můžeme na hrad vyslat. Kdo ví, čeho se jednou dočkáme!

Bc. Jindřich Zechmeister
ČSSD MO 01 Brno-střed