Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Starý Lískovec.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně-Starém Lískovci a kandidátech ČSSD za Brno-Starý Lískovec.

 


 

I want More. Práce.

Po 25.07.2016 00:06

S odstupem dvou týdnů hodnotím kauzu brněnského náměstka Hollana a jeho ukrajinského videa, které obletělo české zpravodajské servery.

Nebudu se na následujících řádcích rozohňovat nad (ne)morálností tohoto jednání samotného nebo ho normativně soudit. Uvědomuji si, že kritika od některých brněnských spoluobčanů mohla být značně falešná až alibistická; prostě využít šanci si do Hollana kopnout, než skutečné pohoršení. Video dal na facebook Hollana doprovázející kamarád. Je chybou Hollanova okolí, že mu podobné situace vytváří. Má však štěstí v tom, že když jeden přítel něco pokazí, další dva přispěchají problém žehlit a transformovat do roviny „humorného PR“.

I z tohoto důvodu registruji kromě pohoršení též opačné názory kvitující ono „odvázání se“ a odhození zábran v politikově volném čase (doufám, že se tak děje mimo reprezentativní akce města). Víme už dlouho, že Matěj nemá k podobné upřímnosti a otvírání se daleko. Není to obvyklý politik v obleku a má vlastní styl; v podstatě využívá PR podobně jako Babiš, jen na to jde jinak.

Chápu, že tento otevřený styl vztahu s veřejnosti může leckomu imponovat. Takový názor respektuji a dotyčných se ptám, zda-li mají povědomí i o jiných Hollanových akcích, zejména politických výsledcích. Zde se už odpovědi nedostává. Hollan je znám jen svými eskapádami, ale nikoliv politickou prací. Sám mám stejný pocit politické prázdnoty, protože po vyhraných volbách na Brně-středu nevzal funkci starosty a časem rezignoval i na radního. Odešel nenápadně pryč a nenechal po sobě nic než očekávání.

Co z toho vyplývá? Náměstek primátora je volným elementem, u kterého je prioritou zřejmě jen politická resece. Je na Hollanovi, zda-li se s tím spokojí, nebo se pokusí to změnit. Jinak bude znám jako turista, bonviván, hospodský spáč a náměstek pro dopravu „bez papírů“.

Domnívám se, že Žít Brno jasně směřuje k recesistickému charakteru politiky a oslovuje voliče tím, že je bude Matěj bavit svými výstřelky (podobně jako Bartík baví brněnskou právnickou veřejnost). Je dobré si to uvědomovat a správně upravit své předpoklady, protože nás čekají další volby.

Ať si Matěj pro mě za mě dělá (ve volném čase) co chce a na co má zrovna apetit. Rád bych však od náměstka primátora viděl i nějakou práci. Nemusí být typickým politikem chodícím v obleku (vzpomeňme na poslance Kocába), ale měl by si uvědomit, že mandát zastupitele města a náměstka primátora nemá pracovní dobu. Funkci vykonává neustále a je zde diametrální rozdíl mezí ním a kamarády z neziskovek, kteří se po práci mohou „utrhnout“ jak je jím libo (lidově „jako mužik“).

 

Nakonec ještě malý povzdech. Více než zmíněná kauza mě zaráží Hollanova aktivní podpora vyvěšení trenek na Špilberku, která přešla bez většího mediálního zájmu. Přitom se jedná o nezanedbatelný akt a pro mě osobně ostudu pro Brno a jeho vedení. Zde opět platí, že i když Hollan akt pražských „umělců“ podporuje, má zafungovat autocenzura v podobě uvědomění si svého mandátu, nebo má zasáhnout jeho okolí, které však funguje přesně naopak.

 

Bc. Jindřich Zechmeister
ČSSD MO 01 Brno-střed