Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Starý Lískovec.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně-Starém Lískovci a kandidátech ČSSD za Brno-Starý Lískovec.

 


 

Rok 2016 nám ukázal záda

Út 03.01.2017 11:10

Rok 2016 je minulostí a my stojíme na prahu nového, s letopočtem zakončeným sedmičkou. Ta je pro mnohé číslem šťastným, mohl by nás tedy čekat rok lepší, než byl ten uplynulý. Nebyl to rok jednoduchý a možná právě proto se mi vryje do paměti více, než roky snadné. Ale pěkně popořadě.

Hned první událostí byly Hokejové hry Brno 2016. Vybavuji si jednak ukrutnou zimu, na kterou se mi opakovaně nedařilo připravit sebeteplejšími botami a oblečením. Vždycky jsem se nakonec klepal jako čivava. Vzepětí publika pro nový stadion bylo nádherné, ale trochu mě děsilo. Jsem si totiž moc dobře vědom všech překážek, které stojí v cestě za snem o novém hokejovém a fotbalovém stadionu. Přes všechnu snahu a nadšení nového vedení města se Brno k novým stadionům o mnoho nepřiblížilo a po fázi velkého očekávání přicházívá fáze zklamání. Jako reprezentant opoziční strany bych mohl mít škodolibou radost, že si koalice otlouká hlavu o stejnou zeď jako do nedávna my, ale netěší mě to ani trochu. Důvěra lidí je velice křehká a lidé nebudou příliš rozlišovat, který z politiků jim sliboval nové stadiony naposledy a kdo mlčel, protože už věděl, jak se věci mají.

Hokejové hry 2016

Při letmém setkání s primátorem na jednom ze zápasů jsem zjistil, že téma změny koaličního uspořádání pro něj není uzavřenou kapitolou. S Velikonocemi pak došlo k druhé koaliční krizi, která několik týdnů intenzivně zaměstnávala média a zároveň bavila mnohé Brňany. Nemám potřebu celou tu patálii rozpitvávat, každý z aktérů si to pamatujeme rozdílně, ale nepochybuji o tom, že s odstupem času by mnozí postupovali jinak. Jediným skutečně poraženým v této politické bitvě nakonec byli lidovci. Potvrdili svoji nevalnou politickou pověst, popravili svoji výraznou političku, kterou měli v čele kandidátky a přišli o podstatnou část svého vlivu na vedení města Brna. Jediným pozitivem pro část brněnské KDU-ČSL může být jen vyniknutí nesporně politicky nadaného Petra Hladíka.

Krize 2016

Pozornost veřejnosti ale brzy upoutaly předvolební tance na kraji. Předtančení zajistila MF Dnes, která vytrvale oprašovala starší příběhy o Michalu Haškovi a úporně na něj hledala nějaké nové kauzičky. Nechci ale v novinářích brněnské redakce MF Dnes vzbuzovat přehnanou pýchu za zásluhy na volební porážce krajské ČSSD. Pro stranu, která jela osm let v zajetých kolejích politického suveréna, bylo velmi těžké působit svěže a neokoukaně. Konec konců i ve vládní politice se ČSSD tak nějak ztrácela a příliš svým hejtmanům nebyla schopna pomoci. Málokterému českému politikovi se podařilo potřetí obhájit takovou klíčovou pozici, nepovedlo se to ani Michalu Haškovi.

Emoce působilo odložené referendum o poloze nádraží. Mám pocit, že už dávno v Brně nejde o to, kde má nové nádraží být, ale aby už někde bylo. Těžko se ale pohneme z místa, když investor, kterým je státní Správa železniční dopravní cesty, není schopný obhájit svoji vizi a schovává se za studie proveditelnosti a veřejné mínění, klamně zastupované některými neziskovkami a Stranou zelených. Jimi vyvolané neplatné referendum stálo brněnský rozpočet více jak pět milionů korun. Bojím se, že tím to vše zatím nekončí.

Referendum 2016

Nesmím zapomenout na letní kauzu náměstka primátora Matěje Hollana s důtkami, ke které přidal ještě kousek s jízdou na černo. Je pozoruhodné, že zatímco jiného politika by česká média rozsápala už za video ze Lvova, náměstek Hollan si u svých voličů zvýšil popularitu a bezvýchodnost koaličního uspořádání v brněnském zastupitelstvu mu pomohla ustát i několik pokusů o potupné odvolání z funkce náměstka primátora. Nemyslím si, že by bylo s Matějem Hollanem něco v nepořádku, protože kluci v tomhle věku občas vylomeniny dělají. V nepořádku je, když se někdo v tomhle věku ocitne ve funkci zástupce primátora druhého největšího města v České republice s ročním rozpočtem více než 11 miliard korun a není schopen své chování korigovat. Odpovědnost za to, že Matěj Hollan je náměstkem primátora, nese koalice.

ČSSD 2016    Závěr roku přinesl disharmonii, která rezonovala sociální demokracií jako dozvuk neúspěšných podzimních voleb. ČSSD je plně funkční demokratickou politickou stranou, která není postavená na jednom člověku, je proto pochopitelné, že se její členové zamýšlí nad příčinami volebního neúspěchu a že tyto úvahy mají i personální dosah. Nejedná se v takovém případě ani o stranozradu, ani o známku smrtelného rozkladu. Ale to už jsme ve výhledu na rok 2017, kdy se bude v Brně konat na začátku března sjezd ČSSD a na podzim nás čekají volby do poslanecké sněmovny. Oboje bude velkou zkouškou ČSSD a já doufám, že sociální demokracie obstojí.

V nadcházejícím roce nevznikne v Brně žádná koaliční krize, koaliční půdorys je natolik velký, že jakýkoliv problém bude schopen Petr Vokřál vyřešit uvnitř koalice. Žádná z opozičních stran ani o místo v koalici stát nebude, protože čas pádí a komunální volby na podzim roku 2018 se nezadržitelně blíží. Ale do té doby se stane ještě hodně nečekaných věcí, které dělají život životem.

 

Vážení a milí, přeji Vám dobrý rok 2017, ať se Vám dobře žije v našem krásném Brně, ať jste zdraví, šťastní a pozitivně naladění.

 

Oliver Pospíšil
předseda
ČSSD Brno-město