Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Starý Lískovec.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně-Starém Lískovci a kandidátech ČSSD za Brno-Starý Lískovec.

 


 

Střední třída v hlavní roli

Út 22.11.2016 22:07

Rok 2016 je v určitém ohledu velmi specifický. Naplno se ukazuje napříč západní civilizací, že nespokojená střední střída je nositelem velkých společenských změn a nebojí se udělat krok do neznáma. Volání po změně je silnější než cokoliv jiného. Ukázalo se to jak při brexitu, tak při volbě amerického prezidenta a podle mě je tento fenomén dobře patrný i v české politice a to včetně komunální úrovně. Nakolik bude to které rozhodnutí o změně dosavadního kurzu vykročením pozitivním směrem, se ukáže teprve až s odstupem času.

Voliči už mají dost prázdných frází, chtějí jak personální, tak ideové změny. Změnit se to může až vlivem dalšího generačního střídání, které bude svoji situaci hodnotit jinak. Zatím to však vypadá, že vítězí protestní vlna. Chtěl bych však vypíchnout jednu věc, voliči střední třídy jsou ve velkých počtech ochotni uvěřit i slibům lidí, kteří rozhodně nepochází ze stejné vrstvy jako oni. Právě naopak, řadí se k nejbohatším – mezi oligarchy. Myslím, že budou mnohdy zklamáni i proto, že takový mesiáši nebudou chtít omezovat svůj vliv, postavení a příjmy. Úkolem standardních politických stran je nabídnout zklamaným znovu přijatelnou alternativu až k takovému vystřízlivění dříve či později nakonec dojde. Jinak budou volit ještě radikálněji, přičemž historické reminiscence se 30. léty se tu neodbytně nabízejí.

Celosvětovým problémem je, že se neustále rozevírají nůžky mezi nejchudšími a nejbohatšími, společenská propustnost, kdy každý kdo tvrdě pracoval, může svůj osud libovolně změnit a plnit si své sny, leckdy přestává platit a někteří mají oprávněný pocit, že jsme se ocitli v jakémsi novém kastovním systému, ze kterého není úniku. Politici nemají jen možnost, ale povinnost takové nálady ve společnosti tlumit konkrétními kroky, ne jen prázdnými frázemi. Platí to pochopitelně i v komunální politice, která je lidem svými dopady nejblíže – mimo jiné v oblastech a kapitolách jako je školství, bytová problematika, sociální služby a investice do lidí a jejich potřeb. 

Když tedy navážu, všichni máme povinnost lidem dokázat, že stojíme na jejich straně. Věřím, že taková práce má smysl a nakonec se vždy nějak zhodnotí. Na Brno-střed jsme přesně v půlce mandátu od posledních komunálních voleb, zbývající 2 roky budeme společně bojovat s některými nesmysly, se kterými radnice přichází. Voliči následně vystaví vysvědčení. Opravdu bych si přál, aby sociální demokracie vždy stála právě na straně střední třídy. Věřím, že nakonec dojde v naší poslední velké tradiční straně k takovým změnám, abychom byli zase více důvěryhodní právě pro tyto voliče. Buďme opět pozitivní změnou v boji za lepší život střední třídy! 

 

Mgr. Tomáš Řepa
ČSSDMO 01 Brno-střed