Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Starý Lískovec.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně-Starém Lískovci a kandidátech ČSSD za Brno-Starý Lískovec.

 


 

Volby na Slovensku a perspektiva pro skutečnou levicovou politiku

Út 29.03.2016 12:38

Rád bych ze svého pohledu levicově smýšlejícího pozorovatele stručně okomentoval výsledek voleb na Slovensku. Strana SMER v březnových parlamentních volbách na Slovensku sice potřetí za sebou zvítězila, ale oproti očekávanému výsledku a zejména posledním parlamentním volbám značně ztratila. Důvodů je jistě celá řada, jedním z nejmarkantnějších je fakt, že voliči, kteří v předchozích volbách vnímali SMER jako jedinou možnou alternativu oproti fragmentované slovenské pravici nyní volili mnohem radikálnější strany. Strany, se kterými se nedá v jejich rétorice soutěžit a ani nemá smysl se o to pokoušet. V atmosféře migrační vlny se radikální strany chytily tohoto tématu, protože by těžko hledaly jakékoli jiné, které by jim reálně mohlo přinést takto laciné politické body. Co na tom, že v žádné jiné pro stát klíčové oblasti (školství, zdravotnictví, sociální oblast) řešení nenabízí.

Nepochybně nejhorším výsledkem těchto voleb bylo zvolení 14 poslanců ze strany LSNS včetně svého předsedy Mariana Kotleby, která se nepokrytě hrdě hlásí k tradici klerofašistického slovenského štátu v období druhé světové války, jenž byl vazalem nacistického Německa. Smutné je to nejen proto, že představitelé tohoto státního útvaru ochotně deportovali Židy a pronásledovali všechny s odlišným názorem, ale také proto, že Slovensko se dostávalo do slepé uličky politicky i ekonomicky. Navíc Marian Kotleba již od voličů získal jednu velkou příležitost ukázat, jaká řešení jeho politika nabízí, když se stal županem bánskobystrického kraje. U před krajskými volbami proklamovaného řešení „romské otázky“ a dalších problémů tohoto správního celku se však žádnými skutečnými výsledky vykázat nemůže. Touto optikou Kotlebovy výroky o tom, že zastaví migraci a vyřeší potíže, které ji provází, působí směšně. Zde se nabízí i malé srovnání s kandidátem v amerických prezidentských volbách Donaldem Trumpem, který také říká řadu věcí, které chtějí rozzlobení a nespokojení voliči a občané slyšet, skutečná řešení však takovéto persony nenabízí a jejich volba končí v lepším případě zklamáním, v horším velkou mezinárodní ostudou.

Výsledek voleb na Slovensku rozhodně není dobrou zprávou pro levicové voliče, protože nová koalice, která nyní čerstvě vznikla, se bude skládat ze SMERu a hned tří pravicových stran. Průnik programu takových stran bude poměrně malý a je jasné, že z levicového programu se bude moct prosazovat jen určitá kompromisní výseč. Z hlediska vnitrostátní stability existuje významné riziko, že taková vláda může být spíše přechodnou záležitostí. V obecném srovnání mezi českou a slovenskou politickou scénou si nelze nevšimnout jistých rozdílů zejména v rovině osobního rozhodování, český volič více vyvažuje, a to i když je poměrně jasně ideově ukotvený, slovenský volič se dokáže nadchnout pro nějakou politickou stranu nebo novou alternativu živelněji.

I proto byly v minulosti silnými stranami HZDS či nyní SMER. SMER má dle mého názoru mnohem větší potenciál i vzhledem k jinému a širšímu elektorátu než mělo kdysi HZDS, ale i zde hraje klíčovou roli charisma nejvýraznějších představitelů strany. Po odchodu velkých postav může vzniknout jisté vakuum, které nebude snadné vyplnit. Naopak společným trendem na Slovenku i v České republice je narůstající nedůvěra v politiku jako takovou. To změní jedině snad až příchod nových tváří a myšlenek, které by měly prezentovat pohled na politiku jako službu společnosti a zejména mladí politici by měli dále prohlubovat demokratickou tradici v tom smyslu, že drtivá většina veřejnosti bude přesvědčena o tom, že zajímat se o dění kolem sebe je jediná možnost, jak věci měnit k lepšímu.

 

Mgr. Tomáš Řepa
ČSSD MO 01 Brno-střed