Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Starý Lískovec.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brně-Starém Lískovci a kandidátech ČSSD za Brno-Starý Lískovec.

 


 

Žít Brno a dva roky přešlapů

St 03.08.2016 22:40

Pojďme společně zrekapitulovat jednání hnutí Žít Brno před volbami a posléze po svém zvolení i již téměř 2 roky „výsledků“ v rámci samosprávné činnosti na radnici městské části Brno-střed a Magistrátu města Brna. Žít Brno porušilo zákon, když se na jeho kandidátce objevili dva lidé, kteří neměli trvalé bydliště na MČ Brno-střed. Nejen, že je to podvod na voličích, ale především ukázka hlouposti, jen málokdo neví, co má napsáno na občance – tedy kde má trvalé bydliště. Žít Brno i dle vyjádření vlastního lídra Matěje Hollana na ustavujícím zastupitelstvu vedlo celou předvolební kampaň na hraně zákona díky laciné a jednoduché taktice, kdy nechávalo postávat svá kola a koloběžky na mnoha místech po celém městě. Správce komunikace neměl jinou možnost, než podle zákona konat – kola sbírat a odvážet pryč. Z Žít Brno se tak mediálně stávali mučedníci a přitom sami cíleně porušovali zákon. Ovšem účel světí prostředky a tato taktika se nakonec ukázala při veškeré své neférovosti být úspěšnou.

Ještě silnější kávou se ukázal moment krátce po volbách, kdy koalice v zastupitelstvu MČ Brno-střed rozhodla nezákonným způsobem o odměňování dvou svých kolegů. Vymyslela jakýsi hybrid, který zákon nezná, tedy na půl uvolněného zastupitele, kterému by patřila polovina částky uvolněného zastupitele a přitom by se mu sčítaly odměny za působení ve všech ostatních orgánech. Asi nemá smysl připomínat, že zákon nic takového neumožňuje a až posudek Ministerstva vnitra tento plán zatrhnul. Radnici by vznikla škoda v řádu stovek tisíc korun ročně. Uvolněný radní pro legislativu bez právního vzdělání za Žít Brno Svatopluk Bartík za tento krok hodně bojoval, k rezignaci se však ani po této a ani po řadě jiných kauz (např. když nedodržel termín k vyjádření na Magistrátu města Brna v několika záležitostech, což potom pochopitelně poškozuje celou radnici Brno-střed) sebevědomě nemá. Je zajímavé analyzovat charaktery a dosavadní kauzy lidí, kteří chtějí kriminalizovat jiné. Radní Bartík se nechal slyšet, že vyzve konkrétní zastupitele k rezignaci, pokud se prokáže jejich vina. Ať každý sám posoudí, jestli tento samozvaný morální arbitr na radnici odvádí za 50 tisíc měsíčně adekvátní práci.

            V gesci radního Bartíka proběhla i další neuvěřitelná eskapáda, která ukazuje na neumětelství představitelů radnice. Bylo překotně rychle vypsáno a dokončeno výběrové řízení na administraci veřejných zakázek.  Byla vznesena řada výtek na takový postup, včetně té, že se vyhazují obecní peníze za služby, které by měl bez problémů zvládat úřednický aparát. Vzhledem k tomu, že po velkém mediálním ohlasu nakonec z tohoto výběrového řízené sám vítěz vycouval, tak bylo sděleno, že je tedy vše v pořádku a že nakonec úřednický aparát skutečně bez problémů vše zvládne obstarat sám. Pokud by někomu takové jednání přišlo absurdní, zřejmě nebude daleko od pravdy. Vraťme se však ještě hlouběji proti toku času do dob, kdy radní Bartík ještě nebyl radním, ale pouhým opozičním zastupitelem, kteří mu teď vadí a jejichž kritiku tak těžko nese, že se brání trestními oznámeními. Angažmá Svatopluka Bartíka v zastupitelstvu 2006–2010 za Stranu zelených skončilo neslavně, když se nejvíc zapsal do povědomí voličů neotřelou rebelskou akcí, kdy byl chycen strážníky ve Znojmě, jak přelepuje a znehodnocuje plakáty politické konkurence.

            Bohužel, a to je asi vůbec největší zklamání, Žít Brno se čím dál více stává karikaturou sebe sama, útočí na svobodu slova a snaží se zastrašovat ty, kteří se odváží mít jiný názor na budoucí směřování Brna. Tento postřeh se pojí s asi půl rokem zpět podaným trestním oznámením na provozovatele konkurenčního recesistického webu, který se podobně jako Žít Brno před volbami věnoval propagování transparentní radnice a obdobně si utahoval z prohřešků současné koalice. Konec konců proč by se neměly používat podobné metody, když se její původní propagátoři dopouští jednoho přehmatu za druhým a ukazují maximálně to, jak se komunální politika nemá dělat a že fungování radnice rozhodně neznamená nekončící mejdan, dokud Vám konečně nezhasnou.

            Od té doby proběhlo médii ještě několik jiných kauz. V záležitostech Brno-střed je to hlavně zpackaná oprava funkcionalistické zastávky na Obilním trhu, tím, že se vybrala ve výběrovém řízení firma, která neměla s podobnými opravami žádnou zkušenost, tak nebyla dostatečně při svém postupu kontrolována, protože porušila podmínky smlouvy, tak byla spolupráce ukončena a musel se vybrat náhradní zhotovitel. Zastávka dodnes není hotová a je možné, že rovněž přijde o status památky. Takto neslavně tedy končí (nebo spíše stále ještě nekončí) pouhá oprava zchátralé zastávky, která měla proběhnout v horizontu několika málo měsíců (oprava začala v květnu 2015).

            Zajímavá je situace i na Magistrátu města Brna, stávající koalice se rozšířila o jednoho člena, Matěj Hollan zůstává náměstkem, ale změnily se mu gesce, namísto zdravotnictví a kultury, má nyní k dispozici dopravu. Vzhledem k tomu jak si vedl při „řešení“ předchozích problémů, tak má člověk pocit, že je to asi opravdu jen nějaká forma recese. Asi jediný viditelný počin ve zdravotnictví byl ze strany náměstka Hollana v tom, že nahlas uvažoval o sloučení managementu nemocnice u Milosrdných bratří a Úrazové nemocnice. To se nesetkalo s pochopením a je do budoucna možné, že o ni město Brno přijde. Po letech hospodaření v kladných číslech se Brno v posledním roce zadlužilo o miliardu korun. To vše v době, kdy stále ještě není rozhodnuto o poloze hlavního nádraží či dostavbě velkého městského okruhu, což jsou jedny z mála investičních akcí, u kterých si lze představit, že by bylo účelné se kvůli nim v rozumné míře zadlužit, přičemž peníze by se vrátili v příchodu dalších investorů a plátců daní městu rychle zpět.  Dalších přešlapů se nabízí velké množství, jen namátkou na ulicích Husova a Benešova bude povolen hazard. To může být do budoucna bianco šek pro všechny, kteří chtějí investovat v centru Brna do hazardu. To byl přitom jeden z předvolebních taháků Žít Brno. Co na tom, že to na patologických jevech společnost více stojí, než kolik to přinese do obecní kasy…

            Ostudou pro Brno bylo i vyvěšení trenýrek na hradě Špilberku, čemuž Matěj Hollan vyjádřil podporu. Politické gesto se dá dělat i bez toho aniž by se musel zneužívat městský majetek. Tato akce navíc vznikla jako podpora rozstříhání prezidentské standarty z Pražského hradu, což je pochopitelně nejen trestné, ale především nevkusné. Prezidentská standarta je symbol československé a české státnosti, nemá nic společného s člověkem, který je momentálně hlavou státu. Asi největší perla ze studnice výroků Matěje Hollana zazněla, když naformuloval myšlenku, že: „V Brně jsme měli v minulosti více národností, které jsme dílem zplynovali a dílem vyhnali.“ To pochopitelně vzbudilo vlnu nevole, protože taková paušalizace se dotkla řady lidí, kteří nikoho ani neplynovali ani nevyháněli. Poslední kauza náměstka s Hollana s veřejným bičováním v ukrajinském Lvově ani moc nestojí za komentář. Náměstek je představitelem města, jistě si může dělat ve volném čase, co uzná za vhodné, jen by si přitom měl zachovat elementární soudnost. Ukrajině jako zemi, která jako už tolikrát ve své minulosti, čelí i nyní složitým výzvám, určitě tato návštěva brněnského náměstka velmi pomohla…

            Poslední výroky o otevřených hranicích pro všechny taktéž moc nemá smysl ani připomínat. V atmosféře ve společnosti, která nyní z bezpečnostního hlediska pochopitelně pociťuje obavy, se podobné moralizování jeví minimálně jako velmi špatně načasované… I zde je tedy vidět, že z vážných kauz, které by leckdo v minulosti ve funkci neustál, se dá udělat humorná záležitost. Výsledky práce ale stále zřetelněji chybí a Žít Brno nehájí již ani zájmy vlastních voličů, natož těch, kteří je nevolili a jejichž potřeby by měli zvolení politici rozhodně brát také na zřetel. Před našimi zraky se odehrává absurdní divadlo, Žít Brno zřejmě s tak výrazným úspěchem ve volbách ani nepočítalo, nebylo a není připraveno ani personálně a ani odborně na spoluzodpovědnost ve vedení druhého největšího města v zemi. Mít jen na něco pevný názor jaksi nestačí, potřeba je i pokora, schopnost uznat chybu a hlavně schopnost se učit a tvrdě pracovat pro svoji obec, tu Žít Brno a jeho představitelé dlouhodobě neprokazují!  


Mgr. Tomáš Řepa
ČSSD MO 01 Brno-střed